top of page

Nová multimediálna sála v Padove

Ak sa v najbližších mesiacoch vyberiete na potulky do Talianska, neobíďte Padovu s jej prekrásnou Bazilikou sv. Antona. Otcovia minoriti v nej krátko pred minuloročnými Vianocami otvorili úžasnú multimediálnu prezentáciu o živote, spiritualite a diele obľúbeného svätca, patróna stratených vecí a ťažkých životných situácií.

V stredovekom chráme, ktorý stavali po smrti sv. Antona ešte 32 rokov, sa nachádzajú mnohé vzácne maľby a reliéfy zobrazujúce jeho život a zázraky. Po stáročia slúžili tieto umelecké diela pútnikom ako náboženská katechéza i jednoduchá encyklopédia. Teraz k nim pribudlo umelecké dielo, ktoré zodpovedá najnovším technickým možnostiam súčasnosti.

V bazilike vznikla výstavná miestnosť s rozlohou 1000 metrov štvorcových. Nachádza sa v nej 19 videoprojektorov a laserové zariadenia umožňujúce sledovať katechézu o padovskom svätcovi v dosiaľ nevídanej forme. Videoprojekcie sprevádzané pôsobivou hudbou a audio komentármi vtiahnu návštevníka do zážitku z Antonovho príbehu tak, ako nikdy predtým. Pútnici spoznajú jeho život a spiritualitu, dozvedia sa aj mnoho informácií o samotnej bazilike a o apoštolských dielach rehoľnej komunity, ktorá pokračuje v evanjelizačnom úsilí prvého františkánskeho učiteľa teológie.

Článok pokračuje pod videom.

Multimediálne inštalácia je v skutočnosti novým spracovaním výstavy, ktorá sa v rovnakých priestoroch nachádzala už od 70. rokov minulého storočia. Známe obrazy a fotografie umelecky premenila na spektakulárny zážitok, ktorý značne umocní emocionálny dojem z návštevy beztak výnimočného miesta.

Vstup na multimediálnu výstavu je voľný. Tak ako väčšina múzeí, aj táto výstava býva v pondelok zatvorená. Od utorka do nedele je pútnikom prístupná dopoludnia od 9.00 do 13.00 a popoludní od 14.00 do 18.00 hod. Audiokomentár sa dá vypočuť v talianskom, anglickom, francúzskom, nemeckom, španielskom, portugalskom, poľskom, chorvátskom, arabskom alebo ruskom jazyku.

Ďalšie informácie o bazilike a multimediálnej výstave:

Ufficio informazioni della Basilica

Tel. (+39) 049 8225652

Email: infobasilica@santantonio.org

bottom of page