Putovnú výstavu uvidíte v Šaštíne

Putovná výstava o živote a diele sv. Maximiliána Máriu Kolbeho sa od utorka 11. septembra nachádza v Národnej bazilike v Šaštíne. Expozícia je vystavená v kláštore otcov pavlínov, v chodbe pozdĺž baziliky. Jej sedemnásť panelov obsahuje množstvo dobových fotografií a komentárov dokumentujúcich jednotlivé obdobia a témy týkajúce sa života mučeníka z koncentračného tábora a zakladateľa celosvetového mariánskeho apoštolského hnutia Rytierstvo Nepoškvrnenej (M.I.).

Maximilián Mária Kolbe sa narodil 8. januára 1894 v Poľsku. Ako mladík vstúpil do rehole konventuálnych františkánov (minoritov). Pohnutý spoločenskou situáciou, v ktorej ho zraňovala veľká nenávisť voči katolíckej cirkvi, založil roku 1917 Rytierstvo Nepoškvrnenej (M.I.). Cieľom tohto hnutia je združovať veriacich, ktorí sa odhodlajú úplne zasvätiť Nepoškvrnenej a vzorne žiť svoje kresťanské povolanie, pričom vložia všetky svoje schopnosti a prostriedky do šírenia Božieho kráľovstva. Maximilián Kolbe založil roku 1927 vo svojej vlasti veľký kláštor – vydavateľstvo a roku 1930 odišiel ako misionár do Japonska, kde inicioval vznik podobného diela. Keď sa o osem rokov vrátil do Poľska, musel počas druhej svetovej vojny podstúpiť mnohé útrapy, až napokon v Osvienčime pri Krakove 14. augusta 1941 obetoval svoj život za život neznámeho mladého muža, otca dvoch detí. Jeden z najväčších mariánskych ctiteľov všetkých čias je dnes uctievaný ako patrón masmédií a hnutia za rodinu.

Výstava Životný príbeh sv. Maximiliána M. Kolbeho bola vytvorená roku 2016 pre hornú komoru poľského snemu vo Varšave. Vďaka Poľskému inštitútu v Bratislave vznikla jej slovenská verzia, ktorá v súčasnosti putuje po cirkevných a vzdelávacích inštitúciách na Slovensku. Dosiaľ sme ju videli v Nitre, Bratislave, Zákamennom, Košiciach, Trebišove, Poprade, Prešove a Štefanove.

Najnovšie príspevky
Najčítanejšie príspevky
Archív
Odporúčame
Rubriky
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Rytierstvo Nepoškvrnenej

Námestie sv. Františka 4

841 04 Bratislava

Slovensko

Tel.  +421 910 842 499

e-mail:  rytierstvoneposkvrnenej@gmail.com

Dielo sv. Maximiliána

IBAN: SK05 3100 0000 0042 2002 0300

Ochrana osobných údajov

  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2017  Rytierstvo Nepoškvrnenej. Created by Booyah.sk