top of page

Putovnú výstavu uvidíte v Šaštíne

Putovná výstava o živote a diele sv. Maximiliána Máriu Kolbeho sa od utorka 11. septembra nachádza v Národnej bazilike v Šaštíne. Expozícia je vystavená v kláštore otcov pavlínov, v chodbe pozdĺž baziliky. Jej sedemnásť panelov obsahuje množstvo dobových fotografií a komentárov dokumentujúcich jednotlivé obdobia a témy týkajúce sa života mučeníka z koncentračného tábora a zakladateľa celosvetového mariánskeho apoštolského hnutia Rytierstvo Nepoškvrnenej (M.I.).

Maximilián Mária Kolbe sa narodil 8. januára 1894 v Poľsku. Ako mladík vstúpil do rehole konventuálnych františkánov (minoritov). Pohnutý spoločenskou situáciou, v ktorej ho zraňovala veľká nenávisť voči katolíckej cirkvi, založil roku 1917 Rytierstvo Nepoškvrnenej (M.I.). Cieľom tohto hnutia je združovať veriacich, ktorí sa odhodlajú úplne zasvätiť Nepoškvrnenej a vzorne žiť svoje kresťanské povolanie, pričom vložia všetky svoje schopnosti a prostriedky do šírenia Božieho kráľovstva. Maximilián Kolbe založil roku 1927 vo svojej vlasti veľký kláštor – vydavateľstvo a roku 1930 odišiel ako misionár do Japonska, kde inicioval vznik podobného diela. Keď sa o osem rokov vrátil do Poľska, musel počas druhej svetovej vojny podstúpiť mnohé útrapy, až napokon v Osvienčime pri Krakove 14. augusta 1941 obetoval svoj život za život neznámeho mladého muža, otca dvoch detí. Jeden z najväčších mariánskych ctiteľov všetkých čias je dnes uctievaný ako patrón masmédií a hnutia za rodinu.

Výstava Životný príbeh sv. Maximiliána M. Kolbeho bola vytvorená roku 2016 pre hornú komoru poľského snemu vo Varšave. Vďaka Poľskému inštitútu v Bratislave vznikla jej slovenská verzia, ktorá v súčasnosti putuje po cirkevných a vzdelávacích inštitúciách na Slovensku. Dosiaľ sme ju videli v Nitre, Bratislave, Zákamennom, Košiciach, Trebišove, Poprade, Prešove a Štefanove.

댓글


bottom of page